avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrarile contabile achizitie si plata factura cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrarile contabile achizitie si plata factura cu voucher...

Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt inregistrarile contabile...pentru achizitie materiale ...iar pe bonul achitat la factura scrie ...achitat cu voucher, rest de plata...0 lei.

Care ar fi monografia contabila in acest caz?....firma este platioare de TVA la incasare , deci ar trebuii sa sting TVA de pe factura daca am achitat cu vouchere...

multumesc
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 15:33, 25 Martie 2022
Factura de achizitie :

3021 = 401 100 lei
4428 = 401 19 lei

Plata cu voucherul :

401 = 5328 119
4426 = 4428 19 lei
multumesc

Dar voucherele astea cum le achizitionez?....caci imi apare soldul la 5328 cu minus...
Ultima modificare: Vineri, 25 Martie 2022
ionela11, utilizator
Pai de unde il aveti ?
am achizitionat voucherele dar scrie avans pe factura de achizitie
cand ati achizionat voucherele faceti : 5328 = 401 cu valoarea lor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie contabila- sc devine neplatitoare de tva silvia968 silvia968 Ce inregistrari contabile se fac in situatia in care o SC a devenit neplatitoare de TVA, de la 1 ale lunii. SC a fost platitoare de TVA la incasare lunar si ... (vezi toată discuția)
Bonuri valorice marcelaL marcelaL buna imi spune si mie cineva cum inregistrez o factura de bonuri valorice de combustibil? daca inregistrez si factura cu bonuri valorice si bonul de ... (vezi toată discuția)
Reducere comerciala primita si acordata G.V. G.V. Buna ziua, daca am cateva intrebari catre dvs. : 1, daca am o factura de reducere , se pune pe contul 609? (Reducere comerciala buc 1 valoare -150,00 ... (vezi toată discuția)