Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrarile contabile achizitie si plata factura cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrarile contabile achizitie si plata factura cu voucher...

Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt inregistrarile contabile...pentru achizitie materiale ...iar pe bonul achitat la factura scrie ...achitat cu voucher, rest de plata...0 lei.

Care ar fi monografia contabila in acest caz?....firma este platioare de TVA la incasare , deci ar trebuii sa sting TVA de pe factura daca am achitat cu vouchere...

multumesc
Factura de achizitie :

3021 = 401 100 lei
4428 = 401 19 lei

Plata cu voucherul :

401 = 5328 119
4426 = 4428 19 lei
multumesc

Dar voucherele astea cum le achizitionez?....caci imi apare soldul la 5328 cu minus...
ionela11, utilizator
Pai de unde il aveti ?
am achizitionat voucherele dar scrie avans pe factura de achizitie
cand ati achizionat voucherele faceti : 5328 = 401 cu valoarea lor