Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, în legătură cu ziua liberă pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, în legătură cu ziua liberă pentru resensamantul ...

Bună ziua, în legătură cu ziua liberă pentru resensamantul online. Mi s-a spus de la serviciu ca nu mi se acorda ziua liberă deoarece nu este plătită de stat. Este adevărat? Ce as putea sa fac? Mulțumesc
Conform OUG nr. 19/2020, art.49, alin.(1) "Persoanele salariate care se autorecenzează prin intermediul internetului au dreptul la o zi liberă, plătită, în scopul încurajării utilizării cu predilecție a acestei metode. Dovada autorecenzării on-line se realizează prin prezentarea codului de confirmare a încheierii cu succes a autorecenzării"

Pentru mai multe informații legate de acest subiect, accesați următoarele linkuri:
-www.avocatnet.ro/articol_566...
-www.avocatnet.ro/articol_536...
Mulțumesc