Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Schimbare denumire asociație profesională.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Schimbare denumire asociație profesională.

Schimbare denumire asociație profesională - ce trebuie făcut la schimbarea Consiliului director.
Pe scurt, suntem patru profesori care am inființat în 2011 o asociație profesională. Anul trecut președintele a decedat. Consiliul director își va modifica alcătuirea, vicepresedintele devenind președinte și unul din cei doi membri fondatori vicepresedinte. Am vrea ca la denumirea asociatiei să adăugăm numele profesorului care a fost mentorul nostru și presedintele asociației. Ce acte trebuie facute?
george-neagu, moderator
Ca orice alta modificare de acte constitutive - solicitare dovada disponibilitate denumire la Ministerul Justitiei, si parcusa procedura de modificare acte constitutive, analoga cu cea de infiintare - sedinta AG de adoptare modificari statutare, depus dosar la Judecatorei etc. Totusi ar fi de dorit sa obtineti acordul mostenitorilor pentru a utiliza numele defunctului....