Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce pot face impotriva notarului partinitor .Buna ziua ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce pot face impotriva notarului partinitor .Buna ziua , am cumparat in luna decembrie un imobil situat in ...

Buna ziua , am cumparat in luna decembrie un imobil situat in alt judet , ne-am prezentat la notarul vanzatorului care ne-a arata actele :contractul de v-c , certificat energetic si planul de amplasament al imobilului , atat .la prezentarea casei mi-au spus ca este din caramida iar acum am constatat ca este din bca . in februarie i-am cerut prin email sa-mi dea actele care au stat la baza intocmirii contractului de v-c acestea fiindu-mi necesare la banca , mi-a raspuns ca daca solicita banca le v-a da . recunosc ca "m-am grabit". vanzatorul,notarul si agentul imobiliar au fost in cardasie . ce pot face acum ?
ok, fata vanzatorului e proasta. ceea ce vreau sa spun acum n-are legatura cu subiectul decat marginal: in viata asta vedeti-va interesul si insistati ca vointa dvs sa fie indeplinita daca e pe banii dvs. daca raspunsul nu va satisface, cautati altceva. fiece lucru are pretul lui. probabil ca efortul vanzatorului de a obtine documentele cerute v-ar mai fi costat 5000 euro. sau 10000? cine stie cum ati fi reactionat atunci?
Gheorghiescu a scris:
la notariat a aparut si fica vanzatorului care era prietena cu doamna notar

Insistați ca vointa sa fie îndeplinită doar dacă vointa se încadrează în limitele legale și morale.
Nu e "clientul nostru, stăpânul nostru".

La banca este suficient contractul de vânzare pe care tocmai l-ati încheiat.
Băncile nu solicita toate actele din urma.
pt credit ipotecar nu trebuie evaluata casa ?este diferenta intre o casa de caramida si una de paianta ?
În cazul dvs, intra la categoria "zidărie ".
Indiferent ca e bca sau cărămidă.
incredibilile sunt argumentele dumneavoastra doamna R