avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declarația unica se depune pentru dividendele ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declarația unica se depune pentru dividendele distribuite sau ...

Declarația unica se depune pentru dividendele distribuite sau dividendele încasate peste plafonul celor 12 salarii minime brute? Menționez ca eu am considerat legala depunerea decalaratiei unice pentru încasările efective de dividende, dar Anaf dintr un anume oraș îmi solicita depunerea acesteia pentru ca vede în sistem doar dividende distribuite care depășesc baza de 12 salarii.
Ultima modificare: Duminică, 1 Mai 2022
nicoletanmt, utilizator
Cel mai recent răspuns: vandarel , utilizator 22:26, 9 Mai 2022
În cazul veniturilor din dobânzi se iau în calcul sumele încasate, iar în cazul veniturilor din
dividende se iau în calcul dividendele distribuite şi încasate începând cu anul 2018

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividende din venituri realizate in 2016 Jey82 Jey82 Buna ziua, in cazul in care in anul 2018 am distribuit dividende din venituri realizate in 2016 este nevoie de depunerea declaratiei unice si a platii ... (vezi toată discuția)
Cass dividende ElenaRosoi777 ElenaRosoi777 Un SRL inregistreaza la finele anului 2018 un profit de 25.000, pe care il distribuie in 2019 Administratorului unic, sub forma de dividende. Societatea ... (vezi toată discuția)
Calcul venit pfa sub plafon (24960 lei) danmitroi10 danmitroi10 Buna ziua, Pentru calculul baremului sub plafon (24960 lei) se iau in considerare doar veniturile pe PFA sau si alte venituri cum ar fi din chirii, dividende, ... (vezi toată discuția)