Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declarația unica se depune pentru dividendele ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declarația unica se depune pentru dividendele distribuite sau ...

Declarația unica se depune pentru dividendele distribuite sau dividendele încasate peste plafonul celor 12 salarii minime brute? Menționez ca eu am considerat legala depunerea decalaratiei unice pentru încasările efective de dividende, dar Anaf dintr un anume oraș îmi solicita depunerea acesteia pentru ca vede în sistem doar dividende distribuite care depășesc baza de 12 salarii.
nicoletanmt, utilizator
În cazul veniturilor din dobânzi se iau în calcul sumele încasate, iar în cazul veniturilor din
dividende se iau în calcul dividendele distribuite şi încasate începând cu anul 2018