avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa speciala salubrizare: Buna dimineata, fiica mea ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa speciala salubrizare: Buna dimineata, fiica mea detine o ...

Taxa speciala salubrizare:
Buna dimineata, fiica mea detine o casa de vacanta nelocuibila fiind in renovare la interior. Din anul 2017 nu o mai foloseste si a oprit lucrarile de renovare pentru motivul ca intrarea i-a fost blocata de constructia unui vecin. Din acel an 2017 se judeca pentru dreptul de servitute. Din anul 2021 fiica mea locuieste in Germania unde lucreaza ca inginer geofizician.
Intrebarea este daca poate sa fie obligata de catre primarie sa plateasca salubrizarea? deoarece in urma notificarii de plata salubrizare pe anul 2021 si 2022 a depus contestatie cu declaratie pe proprie raspundere semnata de 4 martori ca nu foloseste, nu inchiriaza si nu da in folosinta altor persoane casa de vacanta fiind in renovare si intrarea pe proprietate blocata. In H.C.L. a primariei la art 3. scrie ca ,,taxa
speciala de salubrizare este datorata si se plateste de catre beneficiarii serviciului public, proprietarii imobilelor. Fiica mea nu beneficiaza de serviciul de salubrizare din motivele expuse mai sus. A contestat notificarea primariei in termen legal, de la care a primit raspuns ca se respinge. Acum va trebui sa se adreseze instantei de contencios-administrativ. Daca se poate va rog sa ma indrumati pentru aceasta actiune.
Cu stima, va multumesc pentru raspunsuri.

Alte discuții în legătură

Locuiesc intr-un municipiu de judet (unde am si domiciliul stabil) ... florynelo florynelo Locuiesc intr-un municipiu de judet (unde am si domiciliul stabil) si mai am o casa intr-un sat. Pentru casa din sat, nelocuita din anul 2012, nu am achitat ... (vezi toată discuția)
Am o intrebare, poate ma ajuta cineva. locuiesc impreuna cu sotul ... Ma intereseaza Ma intereseaza Am o intrebare, poate ma ajuta cineva. Locuiesc impreuna cu sotul la casa intr-o comuna in care am mai cumparat o casa pe care o renovam si in care ... (vezi toată discuția)
Taxa salubrizare imobile nelocuite Corina Grigorescu Corina Grigorescu Buna ziua. Intr-o Hotarare de Consiliu Local din mai 2019 era un articol prin care proprietarii erau obligati sa plateasca taxa de salubrizare pentru un ... (vezi toată discuția)