Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Care sunt obligațiile ce trebuie îndeplinite de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Care sunt obligațiile ce trebuie îndeplinite de către persoanele ...

Care sunt obligațiile ce trebuie îndeplinite de către persoanele fizice care obțin venituri independente din activități de înfrumusețare sau întreținere corporală?
Elena Andreea, administrator
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a publicat un ghid în care detaliază obligațiile pe care o persoană fizică ar trebui să le îndeplinească dacă desfășoară activități de înfrumusețare sau întreținere corporală.

Printre obligațiile enumerate se regăsesc:
- înregistrarea la Registrul Comerțului și solicitarea autorizării funcționării ca PFA ori ca întreprindere individuală sau familială;
- depunerea la ANAF a declarației unice (Formularul 212);
- depunerea, anual, până la data de 25 mai, a declarației unice și calculării taxele datorate.

Pentru mai multe informații cu privire la publicarea ghidului realizat de ANAF, accesați următorul articol: www.avocatnet.ro/articol_612...