avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Nelamuriri cu ANAF-ul
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Nelamuriri cu ANAF-ul

Buna ziua! Sotul meu are un PFA, pentru care a primit noticari de la ANAF, una pentru 6000 lei - CAS 2020, iar una pentru aprox 25000 lei pentru contributie pensii anii 2018 - 2019. De ce acum si a cui este vina? Contabila a spus ca a depus tot ce trebuia la timp. Ce trebuie sa facem?
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 22:31, 3 Mai 2022
De depus a depus dar de platit s-a platit ? Asta e intrebarea. Ca nu cred ca si platile trebuiau facute de contabila .

CAS pe 2018 a fost : 5700 lei
CAS pe 2019 a fost : 6240
CAS pe 2020 a fost : 6690 lei

Pana la 25.000 erau alte obligatii de plata sigur. ( impozit + CASS )
Sotul meu a platit tot ce a primit de la ANAF ca are de platit. Trebuia sa-si dea seama singur ca nu e in regula si ca mai trebuie platit in plus? Nu stiu, zic si eu!
P.S. - Nu am acuzat-o de nimic, deocamdata, pe contabila, poate ca nici nu va fi cazul!
ANAF nu mai trimite nimic incepand cu anul 2018 . Adica nu se mai trimit decizii de impunere incepand cu anul 2018.

Trebuie sa verificati daca nu ati primit vreo somatie pe SPV pt ca nu se mai trimit prin posta .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatii cas estimate ... nu am incasat suficienti bani (facturi fiscale) educ2012 educ2012 -Am deschis PFA in februarie (2018). \"Sunt in primul an\". -Am completat Declaratia Unica in 10 august 2018. -Am incasat (Facturi Fiscale) 7100 lei ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica Aurashuu Aurashuu Buna ziua! Revin cu o intrebare.... Am depus declaratia unica( pt drepturi de autor) online in SPV si am primit mesaj de confirmare. Dupa un timp am aflat de ... (vezi toată discuția)
Cum si cand se face plata sumelor datorate de o ii alexandrada alexandrada Bună ziua! Mi-este neclar dacă de când apărut declarația unică mai aștept sau nu impunerea de plată de la ANAF sau pur și simplu plătesc în contul ... (vezi toată discuția)