Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Nelamuriri cu ANAF-ul
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Nelamuriri cu ANAF-ul

Buna ziua! Sotul meu are un PFA, pentru care a primit noticari de la ANAF, una pentru 6000 lei - CAS 2020, iar una pentru aprox 25000 lei pentru contributie pensii anii 2018 - 2019. De ce acum si a cui este vina? Contabila a spus ca a depus tot ce trebuia la timp. Ce trebuie sa facem?
De depus a depus dar de platit s-a platit ? Asta e intrebarea. Ca nu cred ca si platile trebuiau facute de contabila .

CAS pe 2018 a fost : 5700 lei
CAS pe 2019 a fost : 6240
CAS pe 2020 a fost : 6690 lei

Pana la 25.000 erau alte obligatii de plata sigur. ( impozit + CASS )
Sotul meu a platit tot ce a primit de la ANAF ca are de platit. Trebuia sa-si dea seama singur ca nu e in regula si ca mai trebuie platit in plus? Nu stiu, zic si eu!
P.S. - Nu am acuzat-o de nimic, deocamdata, pe contabila, poate ca nici nu va fi cazul!
ANAF nu mai trimite nimic incepand cu anul 2018 . Adica nu se mai trimit decizii de impunere incepand cu anul 2018.

Trebuie sa verificati daca nu ati primit vreo somatie pe SPV pt ca nu se mai trimit prin posta .