Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit retroactiv mansarda.
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit retroactiv mansarda.

Buna ziua ! Inteleg ca din 2016 noile reglementari in privinta taxelor si impozitelor pe cladiri prevad si impozitarea mansardelor.
Curios mi se pare faptul ca imi platesc taxele in fiecare an in primele zile ale lui ianuarie dar abia anul acesta cu ocazia efectuarii unor intabulari gratuite cei de la primarie au spus ca nu e platit impozitul pe mansarda casei din 2016 de cand e noua lege. Am fost sute de oameni din comuna care am fost obligati sa platim retroactiv din 2016 impozitele pe mansarde pluus majorarile aferente. Mie mi se pare abuziv iar daca cei din legislatia anterioara nu au aplicat calculele corect si la timp cred ca sumele ar trebui sa fie imputabile lor nu noua .Daca este cineva care a mai trecut prin ceva similar sau un avocat care sa mi raspunda avizat cat mai repede. Multumesc.
Petronela Paula, utilizator