Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Întrebare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Întrebare succesiune

Bună ziua,

Am o întrebare referitoare la o succesiune: Dintre 3 frați care aveau o casă, 2 au murit. Din ce am înțeles, dreptul de proprietate asupra casei acestora revine 50% persoanei care a rămas în viață și 50% revine la 4 nepoate, dintre care una locuiește clandestin în casa cu pricina. Persoana în cauză are dreptul legal să locuiască în casă până să se dezbată succesiunea?

Vă mulțumesc anticipat!
Are. Tatăl ei era coproprietar.
De altfel, toți coproprietarii au, teoretic, dreptul de a locui. (din scrierea dvs. nu pare că ar fi dat buzna peste cineva care locuia deja, ci s-a mutat într-o casă care nu era locuită).
Dacă nu există înțelegere între părți cu privire la modul de folosire a bunului comun, calea este partajul.
romascanu, moderator