Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua! Cum pot face o plangere contraventionala la ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua! Cum pot face o plangere contraventionala la o amenda ...

Buna ziua!
Cum pot face o plangere contraventionala la o amenda primita invocand calitatea procesuala pasiva?
Are cineva un model?
Multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua!
Sunt inca in termen pentru a depune plangerea contraventionala.
Ideea este ca amenda a fost data unei societati pe actiuni la care consiliul local este actionar majoritar. Societatea pe actiuni are incheiat un contract cu primaria in care obiectul este administrarea unor piete, in sensul sa asigure curatenie etc. Cei de la ISU cand au venit sa faca controlul au presupus ca societatea pe actiuni este administrator, ori asta nu se poate deoarece primaria administreaza pietele.

Voinea Liviu a scris:

Explicati mai bine ceea ce doriti.
In primul rand daca mai sunteti in termen pentru a face plangere.
In ce sens sa invocati dvs asa ceva?Aveti idee la ce se refera?

Prin calitate procesuală se înţelege titlul sau modul în care o persoană participă într-un anumit raport juridic, îndreptăţind-o să fie parte în proces.

Calitatea procesuală pasivă presupune existenţa identităţii între persoana pârâtului şi cel obligat în cadrul aceluiaşi raport juridic.

COSRAL89, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos !