avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie unica dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie unica dividende

Declaratie unica dividende: Pentru dividendele distribuite si platite in 2022, care este termenul depunerii declaratiei unice? 25 mai sau 30 de zile de la data depasirii a 12 salarii (30.600 lei)? Pe declaratia unica apar contributiile datorate anului 2021?
Ultima modificare: Marți, 17 Mai 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 15:59, 11 Mai 2022
daca ati depasit plafonul pe 2022 deja in 30 zile de la depasire depuenti DU completand CASS la CAP II . Daca avti doar dividende ca venituri in 2021 in CAP I pt 2021 nu completati nimic. ( daca deja ati bifat deja CASS anul trecut in DU la estimare 2021).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Distribuire si plata dividende. cateldestept cateldestept Distribuire si plata dividende: Pentru o societate cu asociat unic se hotaraste distribuirea sumei de 100.000 lei ce dividende, din profitul anului 2021. Ce ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica pe 2023 Alo2016 Alo2016 In Declaratia Unica pe 2023, daca venitul efectiv realizat in 2022 este practic acelasi cu cel estimat prin Declaratia Unica depusa pe 2022, pot sa nu mai ... (vezi toată discuția)
Nelamurire plata optionala cass pt pfa RalS RalS Buna ziua, Am o nelămurire legată de plata CASS pt un PFA în sistem real. Până anul trecut am fost și salariată însă din septembrie 2021 am ... (vezi toată discuția)