Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie unica dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie unica dividende

Declaratie unica dividende: Pentru dividendele distribuite si platite in 2022, care este termenul depunerii declaratiei unice? 25 mai sau 30 de zile de la data depasirii a 12 salarii (30.600 lei)? Pe declaratia unica apar contributiile datorate anului 2021?
george-neagu, moderator
daca ati depasit plafonul pe 2022 deja in 30 zile de la depasire depuenti DU completand CASS la CAP II . Daca avti doar dividende ca venituri in 2021 in CAP I pt 2021 nu completati nimic. ( daca deja ati bifat deja CASS anul trecut in DU la estimare 2021).