Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plati necesare la achizitie apartament- avocat sau ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plati necesare la achizitie apartament- avocat sau notar

Buna seara,

Doresc sa achizitionez un apartament si va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:
1. Actiunea de vanzare-cumparare se perfecteaza la notar sau la avocat?
2. Trebuie platita o taxa catre notar/avocat si una catre stat in momentul cand are lov vanzarea-cumpararea?
3. Taxa/ele se platesc in mod egal de ambele parti (i.e. vanzator-cumparator), sau ii revin doar cumparatorului sau doar vanzatorului?
4. Imi puteti indica si o un act legislativ in acest sens?

Multumesc.
energodesign, utilizator
Actele de vanzare-cumparare se autentifica la notar.
Taxele datorate se suporta de catre vanzator; Legea notarilor si codul fiscal au prevederi in acest sens. Iar acestea se completeaza cu prevederile codului civil cu privire la contractele de vanzare-cumparare.