avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plati necesare la achizitie apartament- avocat sau ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plati necesare la achizitie apartament- avocat sau notar

Buna seara,

Doresc sa achizitionez un apartament si va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:
1. Actiunea de vanzare-cumparare se perfecteaza la notar sau la avocat?
2. Trebuie platita o taxa catre notar/avocat si una catre stat in momentul cand are lov vanzarea-cumpararea?
3. Taxa/ele se platesc in mod egal de ambele parti (i.e. vanzator-cumparator), sau ii revin doar cumparatorului sau doar vanzatorului?
4. Imi puteti indica si o un act legislativ in acest sens?

Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 13 Mai 2022
energodesign, utilizator
Actele de vanzare-cumparare se autentifica la notar.
Taxele datorate se suporta de catre vanzator; Legea notarilor si codul fiscal au prevederi in acest sens. Iar acestea se completeaza cu prevederile codului civil cu privire la contractele de vanzare-cumparare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe notariale elle-elle elle-elle vreau sa cumpar apartament prin programul prima casa. Cine suporta cheltuielile la notar pentru contractul final de vanzare-cumparare?Ce suma platesc eu ca si ... (vezi toată discuția)
Taxe notariale de vanzare - cumparare apartament gabi.b gabi.b Urmeaza sa cumpar un apartament cu 2 camere confort 2 in valoare de 30.000 euro. As dori sa stiu care sunt taxele care le implica aceasta tranzactie si valori ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ma intereseaza daca in momentul cand doresc sa cumpar ... milena2020 milena2020 Buna ziua Ma intereseaza daca in momentul cand doresc sa cumpar un apartament sunt restrictionata la a i da doar 10000 euro vanzatorului in mana si restul prin ... (vezi toată discuția)