Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara!În urmă cu o lună și jumătate am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara!În urmă cu o lună și jumătate am cumpărat un ...

Bună seara! În urmă cu o lună și jumătate am cumpărat un imobil, dar de abia acum 2 săptămâni am luat cheia. Cum se face de obicei, am mers să schimb titularul de contract la utilități. Mare am avut surpriza căci, la electrica, nu am putut face acest lucru pană nu se achită la zi toate utilitățile, deoarece fostul proprietar avea datorii, cu toate că a dat declarație pe propria răspundere că are achitate toate utilitățile.Am discutat cu fostul proprietar și mi-a spus că va achita, dar nu are toată suma momentan, însă eu sunt posibilă de deconectare. Dacă aș acționa în instanță, aș avea un termen? Vă mulțumesc frumos!
Elena Andreea, administrator
Buna ziua,
Problema nu este asa simpla.
In realitate, furnizorul de utilitati ar trebui sa-l actioneze in instanta, nu dvs. Debitul este catre el si nu catre dvs.
Dvs. puteti doar sa solicitati furnizorului de utilitati sa incheie contractul cu dvs. si sa-si recupereze debitul restant de la el.
Impotriva fostului proprietar, dvs. puteti sa-i faceti plangere penala pentru fals in declaratii.
Normal se vine la semnarea contractului cu ultima factura de energie electrică și cu dovada plății,cu adeverință de la asociație ca nu sunt datorii la intretinere.Acum dacă ați avut încredere suportați consecințele,slabe șanse să rezolve furnizorul pentru că nu are nici un interes.Pur și simplu face deconectarea pentru neplată și așteaptă.Dupa un timp în care se acumulează și penalități acționează în instanta.Un contract nou se face doar dacă nu sunt datorii.Furnizorul are timp,nu se va grabi.Dumneavoastră trebuie să rezolvați problema amiabil sau în instanță.
mitabiciclista, utilizator

Pop2009 a scris:

Bună seara!În urmă cu o lună și jumătate am cumpărat un imobil dar deabea acum 2 săptămâni am luat cheia.Cum se face deobicei am mers să schimb titularul de contract la utilități. Mare am avut surpriza căci la electrica nu am putut face acest lucru pană nu se achită la zi toate utilitățile, deoarece fostul proprietar avea datorii ,cu toate că a dat declarație pe propria răspundere că are achitate toate utilitățile.Am discutat cu fostul proprietar și mi-a spus că v-a achita dar nu are toată suma momentan însă eu sunt posibilă de deconectare.Dacă aș acționa în instanță aș avea un termen?Vă mulțumesc frumos!

Ce am uitat eu să specific este că fostul proprietar nu avea contract pe numele lui ,contractul era pe numele celui de la care el cumpărase.

Pop2009 a scris:

Ce am uitat eu să specific este că fostul proprietar nu avea contract pe numele lui ,contractul era pe numele celui de la care el cumpărase.

si mai complicat!!! ... :(
Trimiteți furnizorului de serviciu o scrisoare, cu confirmare de primire, în care prezentați situația. Îi spuneți că, deoarece între el și dvs. nu există nicio relație contractuală, nu vă simțiți obilgat cu nimic față de el. În consecință îi propuneți încheierea unui contract sau, dacă nu vrea, să vină să-și ia "jjucăriile" - sper că măcar la contor v-ați uitat dacă nu are sigiliile violate - și veți contacta alt furnizor; sunt o grămadă. Indivizii ăștia se cred pe vremea comunismului, când era permis orice abuz, furnizorul fiind unul singur: atotputernicul stat totalitar.

S-ar putea ca furnizorul să continue abuzul, caz în care veți ajunge în instanță, furnizorul fiind pasibil chiar de dosar penal pentru restricționarea dreptului dvs. de acces la servicii. Dar nu cred, sunt destul de maturi să înțeleagă că nu au decât de pierdut, vor prefera un client nou, bun platnic.

Pop2009 a scris:

Bună seara!În urmă cu o lună și jumătate am cumpărat un imobil dar deabea acum 2 săptămâni am luat cheia.Cum se face deobicei am mers să schimb titularul de contract la utilități. Mare am avut surpriza căci la electrica nu am putut face acest lucru pană nu se achită la zi toate utilitățile, deoarece fostul proprietar avea datorii ,cu toate că a dat declarație pe propria răspundere că are achitate toate utilitățile.Am discutat cu fostul proprietar și mi-a spus că v-a achita dar nu are toată suma momentan însă eu sunt posibilă de deconectare.Dacă aș acționa în instanță aș avea un termen?Vă mulțumesc frumos!

hotumattua, utilizator