avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara!În urmă cu o lună și jumătate am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara!În urmă cu o lună și jumătate am cumpărat un ...

Bună seara! În urmă cu o lună și jumătate am cumpărat un imobil, dar de abia acum 2 săptămâni am luat cheia. Cum se face de obicei, am mers să schimb titularul de contract la utilități. Mare am avut surpriza căci, la electrica, nu am putut face acest lucru pană nu se achită la zi toate utilitățile, deoarece fostul proprietar avea datorii, cu toate că a dat declarație pe propria răspundere că are achitate toate utilitățile.Am discutat cu fostul proprietar și mi-a spus că va achita, dar nu are toată suma momentan, însă eu sunt posibilă de deconectare. Dacă aș acționa în instanță, aș avea un termen? Vă mulțumesc frumos!
Ultima modificare: Luni, 23 Mai 2022
Elena Andreea, administrator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu face nimeni contract nou pentru un loc de consum cu datorii.Dar puteți să încercați așa cum v-au sfătuit alti utilizatori de pe forum pentru că sunt mulți furnizori in căutare de clienți.E doar dezinteresul dumneavoastră,nu este mare lucru sa ceri ultima factura și dovadă plății.
Ultima modificare: Joi, 19 Mai 2022
mitabiciclista, utilizator
Pana la urma despre ce suma este vorba?De obicei te deconecteaza pentru neplata in maxim 2 luni...
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Puteti inainte dumneavoastra o notificare, prin avocat, prin care ii soliciati vechiului proprietar sa achite debitul restant.

Ori puteti inainta o petitie, care institutia care furnizeaza energie electrica, in sensul de a-l notifica pe fostul proprietar, pentru a plati debitul restant, si , eventual, penalitatile aferente acestuia.

Totodata, acesta poate fi actionat in instanta, de catre societatea care a prestat serviciile de furnizare a electricitatii.

De ce prin avocat, ca să plătească niște bani? În nume propriu este la fel de bună. Avocatul nu are niciun drept în plus față de persoana pe care o reprezintă!

Iar furnizorul de energie electrică nu este o "instituție", domnu' avocat.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Puteti inainte dumneavoastra o notificare, prin avocat, prin care ii soliciati vechiului proprietar sa achite debitul restant.

Ori puteti inainta o petitie, care institutia care furnizeaza energie electrica, in sensul de a-l notifica pe fostul proprietar, pentru a plati debitul restant, si , eventual, penalitatile aferente acestuia.

Totodata, acesta poate fi actionat in instanta, de catre societatea care a prestat serviciile de furnizare a electricitatii.



Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2022
hotumattua, utilizator
Buna ziua,

Demersurile juridice se realizeaza, in mod calificat, prin avocat.

Notificarea reprezinta un act prealabil litigiului.

Prin aceasta notificare, va fi inaintata o propunere, in sensul de a transa pe cale amiabila diferendul.

In cazul in care acest demers nu are o finalitate, poate fi investita instanta de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imobil adjudecat - datorii utilitati Marianpat Marianpat Bună ziua. În cazul unui imobil achiziționat prin licitație de la executor judecătoresc, cine trebuie sa achite datoriile restante ale foștilor ... (vezi toată discuția)
Preluare datorii enel la cumpararea unui imobil bro0 bro0 Buna seara, Intentionez sa cumpar o casa. Cel care o vinde a primit o notificare de la enel conform careia trebuie sa plateasca o suma de X lei reprezentand ... (vezi toată discuția)
Caldura rebell_rose rebell_rose Buna ziua, Comitetul unei asociatii doreste sa-i sisteze caldura unui rau-platnic pana la recuperarea debitelor. Cum se pate face treaba asta legal. Va ... (vezi toată discuția)