Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitate act donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitate act donatie

Am primit de la un unchi, o donatie pentru 2000 mp. teren pe care la data respectiva nu avea act de punere in posesie dar, faptic ia fost repartizat in teren Am facut un act de mana pe care l-am semnat si am folosit terenul din 2004 pana in prezent el motivand ca nu a primit titlu de proprietate ca sa definitivam legal donatia. Unchiul a murit de cativa ani si fiica lui a spus ca ea respecta promisiunea tatalui dar nu gaseste act.Acum in 2022 aud ca ea vrea sa vanda acel teren. Ce pot eu sa fac? Acel act de donatie are vreo valoare juridica?
Nu.
Donațiile se încheie prin înscris autentic (la notar) sub sancţiunea nulităţii absolute.