Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua,am avut un accident ,circulam pe un drum cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua,am avut un accident ,circulam pe un drum cu prioritate,din ...

Buna ziua,am avut un accident ,circulam pe un drum cu prioritate,din partea stanga mi-a iesit brusc in fata o masina care avea stop,dar nu l-respectat,si astfel a provocat tamponarea,rezultand daune materiale la ambele masini.
Am completat formularul de amiabila ,ne-am luat nr.de telefon,urmand ca a doua zi sa i-mi trimita copii dupa buletin asigurare si permis,pentru ca in seara accidentului nu avea buletinul la ea.
A doua zi am vorbit cu ea la tel ca sa -mi mai dea odata nr de asigurare pentru ca nu se intelegea o cifra,urmand incontinuare sa-mi trimita copii dupa acte.
Dupa acest telefon nu a mai raspuns,nici la tel.nici la mesaje .
Intrebare va rog sa imi spuneti daca mai pot face ceva sau nu.
Va multumesc anticipat.
Sub nicio formă nu trebuia să completați amiabila dacă vinovatul de producerea accidentului nu avea toate actele asupra sa. Trebuia să mergeți IMEDIAT la cea mai apropiată secție de poliție. Acum e tardiv, dar pățania asta ar trebui să fie învățătură de minte pentru viitor.
florinm., utilizator
Adică "la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs accidentul", nu la cea mai apropiată secție de poliție.

florinm. a scris:

Sub nicio formă nu trebuia să completați amiabila dacă vinovatul de producerea accidentului nu avea toate actele asupra sa. Trebuia să mergeți IMEDIAT la cea mai apropiată secție de poliție. Acum e tardiv, dar pățania asta ar trebui să fie învățătură de minte pentru viitor.

hotumattua a scris:

Adică "la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs accidentul", nu la cea mai apropiată secție de poliție.

Asta e de la sine înțeles.
Nu are cum pentru ca…..?

latka a scris:

persoana care a deschis acest topic nu are cum sa ramina fara permis, cel mult o amenda pentru nedeclararea accidentului in 24 de ore.

Pentru că nu se ia permisul în cazul nedeclarararii peste 24h.