Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am incheiat la notar un precontract de vanzarea unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am incheiat la notar un precontract de vanzarea unui apartament.Notarul ...

Am incheiat la notar un precontract de vanzarea unui apartament.Notarul dupa ce a trecut si mentiunea, "in cazul in care tranzactia nu se poate efectua din cauze neimputabile lor, vanzatorul trebuie sa le dea avansul inapoi ." Deja a trecut ceva timp si cumparatorii nu primesc credit de la banca, intrucat sunt in baza de creditare, cu datorii. Motivul pentru care nu le da banca creditul ,nu este din cauze imputabile lor? Ei stiau ca au datorii neplatite si sunt in baza de creditare.
Este legal sa le dau avansul inapoi? Eu deja l-am scos de la vanzare, am mai refuzat un nr.destul de mare de doritori de a achiziona locuinta.
Da, astfel de cazuri se discuta cu avocatul anterior.

În prezent, va decide instanta.
Ați cam avea dreptate în opinia mea dar este de analizat pentru ca instanța poate avea o alta părere în funcție de toate apărările invocate.
Deși plecați cu prima șansă la proces nu înseamnă că îl veți castiga asa pur și simplu.
Cat este avansul?
Buna ziua,

Avansul trebuie restituit, potrivit clauzei contractuale, in sensul ca imprumutul nu a fost perfectat din cauza neacordarii acestuia, de catre institutia creditoare.

In speta, promitentii-cumparatori au facut tot ce le-a stat in putinta pentru a obtine creditul (depunand inscrisurile solicitate ), insa institutia financiar-bancara a apreciat ca acestia nu sunt eligibili pentru a primi respectivul imprumut.

O astfel de clauza( cea enuntata de dumneavoastra ) este frecvent inserata in antecontractele de vanzare-cumparare.

Clauzele contractuale trebuie apreciate prin coroborare, in totalitate, iar contractul trebuie analizat prin prisma continutului acestuia.

Contractul este legea partilor, conform adagiului latin "pacta sunt servanda".

Asadar, pentru a primi un raspuns, in concret, consultati un avocat.

Trebuie analizata și practica judiciară.
Insa, nici asa nimic nu va fi cert în proporție de 100%.
Trebuie o abordare deosebit de atenta din partea avocatului.
Practica judiciară nu este izvor de drept.
Juriștii înțeleg ce zic...și pricep ca oricând ceva poate schimba un mecanism juridic funcțional.
Sunt mulți factori care pot influenta un astfel de proces.
Nu o sa ii enumăr pentru a nu plictisi pe unii,iar ,alții sa nu înțeleagă nimic din ce zic...
va multumesc, frumos!
Daca aveti constiinta nu veti face asa ceva!