Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partiala. Poate cineva sa ma ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partiala. Poate cineva sa ma lamureasca ...

Pensionare anticipata partiala.
Poate cineva sa ma lamureasca daca dupa ce ma voi pensiona anticipat la 60 ani (sunt barbat, si am peste 35 ani de vechime), voi putea sa castig bani legal in urmatoarele doua variante, fara a mi se suspenda plata pensiei anticipate (pana la 65 ani) ?:
1. In strainatate (UE) cu contract de munca incheiat in tara in care voi pleca. Domiciliul il voi avea in Romania. Acolo voi avea doar resedinta temporara.
2. Ca PFA infiintat in Romania, fara a avea un contract de munca (cu mine insumi)::)).

Multumesc, si va rog nu-mi raspundeti cu citate din Lege. Astept interpretarea legii, pentru ca exact asta nu am gasit.
Multumesc. Dar daca optez pentru a munci dupa 60 ani in Italia cu contract de munca? Mai primesc pensia anticipata partiala din Romania?
Întrebați la Casa Națională de Pensii Publice pentru un răspuns concludent.