Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de o americanca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de o americanca

Buna,am si eu o intrebare despre o situatie mai complicata,prietenul meu este casatorit cu o americanca cu care are 2 copii,ei nu mai sunt impreuna de 4 ani ea fiind in america cu copii iar el in romania.problema e ca ea refuza sa ii trimita copii in vizita in vacante,desii el le trimite bani lunar si ii intretine,vorbesc zilnic dar mereu minte ca ii aduce si dupa ce primeste banii de bilete gaseste scuze si se suceste.el vrea sa dea divort dar nu stie procesurile si mai ales cum poate primii dreptul de a.si vedea copii ei fiind cetsteni americani si el neputand merge in america,iar ea refuza sa vina sau sa trimită copii.
AlinaMiha87, utilizator
Poate introduce cererea de divort si in Romania.
Dar, discutiile vor fi cu programul de legaturi personale cu minorii.