Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună seara! În cadrul unui proces penal avocatul meu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună seara! În cadrul unui proces penal avocatul meu pretinde ...

Bună seara! În cadrul unui proces penal avocatul meu pretinde un onorariu de succes care nu este specificat în niciun contract. Problemele ar fi următoarele: Faptul că onorariul de succes este cerut înainte de soluție și faptul ca nu dorește sa fie negociat. Cum ar trebui sa procedez?
Probabil ca avocatul dv este ( din nefericire ) un escroc, care nu numai ca vrea sa se asigure ca va primi mai multi bani de la dv, dar vrea ca acesti bani sa nici nu fie fiscalizati si eventual probati.
Cum veti primi acesti bani inapoi, in caz de esec? Va garantez ca nu-i veti primi inapoi.
Cereti un contract in acest sens, iar banii nu-i dati DECAT in caz de succes! Ar fi bine sa fie specificat foarte clar in contract ce inseamna acest "succes", pentru ca si acest aspect este foarte important. Sa iei cu un an de puscarie mai putin decat maximum ( de exemplu ), pt dv nu este un succes, dar pentru el poate fi. Am exagerat, dar am facut-o pentru a ma face mai bine inteles..
O eventuala temere a lui ca nu va putea recupera acesti bani este nejustificata, caci va poate executa silit imediat, tocmai in baza unui contract.
Sigur, exista posibilitatea sa nu aiba de unde recupera acesti bani, dar daca era asa, nu v-ar fi acceptat drept client(a), sau s-ar fi putut multumi doar cu un onorariu mai mare, pe care daca nu l-ati fi avut, nu v-ar fi putut reprezenta.
Daca nu accepta aceasta clauza contractuala, cu plata ulterioara succesului, renuntati la serviciile acestui neprofesionist. Sunt foarte multi alti buni profesionosti onești, chiar pe acest site. Aveti de unde alege.
Puteti chiar sa-l reclamati, macar la barou.
nihil_sine_deo, utilizator
Nu se poate cu onorariu de succes în penal.
Practic nu este onorariu de succes dar banii se pot înapoia de avocat daca va eșua.
Este vorba de o sumă de bani ținută ca și garanție. Este o forma de stimulent pentru avocat.Trebuie insa clar stipulat și avocatul sa fie serios.

Oamenii spun ca plătesc după proces dar nu o fac. Mulți nu muncesc și nu au nimic pe numele lor.Au mașini de 100 000 de euro dar sunt pe numele părinților.
Aici este problema.

În penal, avocatul trebuie sa ia banii înainte.
Nu exista alta cale, ca regulă.
Se poate și cu plata în rate dar apoi încep clienții sa spună ca nu mai au bani și apar probleme contractuale pentru client.

Daca nu se înțeleg poate cauta alt avocat.
Depinde și ce caz are pentru ca sunt cazuri simple și cazuri complicate.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Probabil ca este vorba de latura civila a procesului penal, cum a spus si d-na avocat Pascu, mai sus. Spun asta pentru ca si persoana in cauza insista ca ar fi vorba de un onorariu de succes. Poate merg prea departe, dar i s-o fi promis si o "interventie" pe undeva, ca o justificare acestei "garantii" de care vorbiti si pe care eu o consider o practica cel putin anormala. Sper sa nu fie asa, caci nici nu mai avem ce comenta...implicatiile penale pot fi mult mai rele decat cele ce pot decurge din speta initiala!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu se poate cu onorariu de succes în penal.
Practic nu este onorariu de succes dar banii se pot înapoia de avocat daca va eșua.
Este vorba de o sumă de bani ținută ca și garanție. Este o forma de stimulent pentru avocat.Trebuie insa clar stipulat și avocatul sa fie serios.

Oamenii spun ca plătesc după proces dar nu o fac. Mulți nu muncesc și nu au nimic pe numele lor.Au mașini de 100 000 de euro dar sunt pe numele părinților.
Aici este problema.

În penal, avocatul trebuie sa ia banii înainte.
Nu exista alta cale, ca regulă.
Se poate și cu plata în rate dar apoi încep clienții sa spună ca nu mai au bani și apar probleme contractuale pentru client.

Daca nu se înțeleg poate cauta alt avocat.
Depinde și ce caz are pentru ca sunt cazuri simple și cazuri complicate.

Daca este vorba de latura civila atunci nu are de ce sa plătească.

Daca i-a promis vreo intervenție este alta situație desi nu as crede asa ceva.
Este ilegal asa ceva.

Marea problemă în ultimii ani este aceea ca judecatorii au început sa greșească mult mai des ca în trecut.
Chiar și au am avut doua cazuri de greșeli grave ale judecătorilor.
Intr-un caz atat eu cât și toți procurorii aveam aceeași opinie care era clar fundamentata și instanta a dat-o aiurea tare de tot din toate punctele de vedere.

Mai exista și cazul avocatului Roșu condamnat complet aiurea și alte cazuri.
Justiția penală a început sa fie alunecoasa.
De exemplu, există instante care aplica codul penal vechi abrogat desi este aplicabilă legea noua.
Pe cazurile prescripției răspunderii penale.A spus fostul judecator la CCR, domnul Lazaroiu.

Asta nu am pățit eu dar va dati seama ce aberații juridice pot apărea în justitie.
Mergi la sigur și judecatorul face o greșeală incredibila și inadmisibila.
Pana sa apara astfel de aberații juridice eu aveam o vorbă, în justitie nu exista nimic sigur în proporție de 100%.