Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, v-aș ruga să mă îndrumați în ce ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, v-aș ruga să mă îndrumați în ce lege, articol ...

Bună ziua, v-aș ruga să mă îndrumați în ce lege, articol pot afla după ce perioadă sunt plătite ORELE SUPLIMENTARE . Mulțumesc mult .
Codul Muncii
art. 122
(1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
....

art.123
(1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
....

In speta, dupa trecerea celor 90 de zile ....
Mulțumesc mult pentru răspuns. Cu ceva timp în urmă știam de o perioadă de 60 zile . Recent , angajatorul ne-a adus la cunoștință schimbarea... Am vrut și o informare din altă sursă . O zi bună.
nelu 2009tm, utilizator