Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... precizari Legea 142/2022, noua lege ref la impozitarea ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

precizari Legea 142/2022, noua lege ref la impozitarea pietei de capital

referitor la Legea 142/2022, cea cu impozitarea pietei de capital
sa zicem ca vand actiuni in 2022.
1. ce se intampla cu CAS-ul ? se va plati la fel, in 2023, in cazul in care se trece de 12 salarii minime ... incluzand si dividente si alte tipuri de castiguri /pierderi din 2022 ?
2. daca vand 2 tipuri de actiuni , unele care-mi aduc profit, altele care imi aduc pierderi, inteleg ca vor fi impozitate doar cele cu profit fara sa se ia in seama pierderile ?
multumesc
E vorba de CASS nu CAS . Se va plati in continuare daca venitul şi/sau câştigul/câştigul net din investiţii depaseste 12 salarii minime.