Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mașina de spălat s-a stricat și trebuie înlocuită ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mașina de spălat s-a stricat și trebuie înlocuită - cine trebuie s-o cumpere, proprietarul sau chiriașul?

Buna ziua,am inchiriat un ap.pe o perioada mai lunga si in al patrulea an de inchiriere se stricamasina de spalat si trebuie schimbata,cine plateste chiriasul,propietarul sau amandoi in mod egal.Ce spune legea.
Manuela Rășină, administrator
Depinde ce s-a stricat. Legea spune asa :
Locator=proprietar
Locatar=chirias
Art. 1788

Sarcina reparaţiilor

(1) Locatorul este obligat să efectueze toate reparaţiile care sunt necesare pentru a menţine bunul în stare corespunzătoare de întrebuinţare pe toată durata locaţiunii, conform destinaţiei stabilite potrivit Art. 1799.
(2) Sunt în sarcina locatarului reparaţiile locative, a căror necesitate rezultă din folosinţa obişnuită a bunului.
(3) Dacă, după încheierea contractului, se iveşte nevoia unor reparaţii care sunt în sarcina locatorului, iar acesta din urmă, deşi încunoştinţat, nu începe să ia de îndată măsurile necesare, reparaţiile pot fi făcute de locatar. În acest caz, locatorul este dator să plătească, în afara sumelor avansate de locatar, dobânzi socotite de la data efectuării cheltuielilor.
(4) În caz de urgenţă, locatarul îl poate înştiinţa pe locator şi după începerea reparaţiilor, dobânzile la sumele avansate neputând curge decât de la data înştiinţării.
[ link extern ]
Daca piesa stricata e datorita uzurii din folosinta, platiti dvs. Daca nu, plateste proprietarul.
Asa e cu o clanta, un robinet, etc.
latka, moderator
Atat timp cat masina de spalat s-a stricat dupa 4 ani de folosinta de catre locatar,legal,acesta detine obligatia sa achite reparatiile
Dacă în garsoniera respectivă, unde stau cu chirie, au mai stat minim 3 chiriași, maxim 1 an fiecare, și eu am stat 2 ani, cine trebuie să repare mașina? Ea nefiind nouă când m-am mutat, având stare de uzură avansată.
Carmen988, utilizator