avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... [GDPR] Poza cu act de identitate (selfie) pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

[GDPR] Poza cu act de identitate (selfie) pentru inregistrare la banca online

Buna ziua, din ce in ce mai multe insititutii financiar bancare (e.g. banci, fintech, broker investitii etc.) cer ca parte din identificarea celor care intentioneaza sa isi faca un cont la ei online, o poza cu un act de identitate (i.e. selfie cu cartea de identitate/permis de conducere). Poate cineva sa clarifice care e legislatia in vigoare care impune acest tip de verificare si care le permite acestor institutii sa ceara acest tip de verificari si ce anume ar trebui sa avem in vedere in cazul in care trebuie sa furnizam acst tip de verificare din punctul de vedere al securitatii datelor biometrice in conformitate cu GDPR.

Multumesc
Ultima modificare: Marți, 31 Mai 2022
japera, utilizator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 15:09, 4 Iunie 2022
Faceti diferenta intre banci, care au un statut de prestator de servicii financiare pentru populatie, cu caracter obligatoriu, si alte institutii financiare care nu au aceasta obligatie.
La nivelul accesului, acestea din urma se pot comporta ca niste cluburi private, cazinouri etc. Daca indepliniti cerintele, sunteti admis.
In cazul lor, ar putea exista conditii restrictive din partea unor autoritati sau asociatii care le certifica (ASF, BVB, etc), dar acest lucru trebuie verificat individual.
Finalmente, ajungem la concluzia lui @tgeorgescu: Merita?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua , pentru instalarea unui sistem de pontaj cu date biometrice ... Sorin Zaharia Sorin Zaharia Buna ziua , pentru instalarea unui sistem de pontaj cu date biometrice ( scanare faciala ) acceptat de catre angajati, pentru a putea respecta aspectul ... (vezi toată discuția)
Este normal ca un client sa refuze plata facturii doar pentru ... bruno123456 bruno123456 Este normal ca un client sa refuze plata facturi doar pentru ca banca este de tip FinTech si nu are sediu/subsidiara in Romania (asa cum are societatea care a ... (vezi toată discuția)
Am mereu probleme la aeroport pentru că există o persoană căutată internațional cu același nume. aveți idee cărei autorități mă pot adresa pentru lămurirea acestei probleme? Cristina256 Cristina256 Buna, Am si eu o problema si nu stiu cui m-as putea adresa pt rezolvarea ei. Mai exact, am probleme la aeroport de cate ori calatoresc, din cauza faptului ... (vezi toată discuția)