Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Solutii evitare taxa difuzare muzica ambientala?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Solutii evitare taxa difuzare muzica ambientala?

Buna ziua,

Exista situatii prin care se poate difuza muzica ambientala intr-o locatie de tip HoReCa fara a fi nevoie plata a 3, 4, 17 taxe la sumedenia de institutii pentru drepturi de autor, producator etc?

De exemplu, daca se foloseste muzica nelicentiata, explicit fara drepturi de autor de pe aplicatii de specialitate (exista, se folosesc de exemplu pe platforme de streaming gen Twitch)

Sau, daca muzica difuzata este creeatie personala, sau muzica este compusa/inregistrata pentru locatie de catre un artist si se difuzeaza cu acordul explicit al acestuia?

Multumesc!
Vic_, utilizator