Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... O societate in faliment detine parti sociale la o alta ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

O societate in faliment detine parti sociale la o alta societate.

Buna ziua.
O societate in faliment detine parti sociale la o alta societate. Se doreste ca aceste parti sociale sa fie cesiuonate catre asociatul firmei in faliment. La ce valoarea se poate face cesiunea si ce impozite se aplica . Multumesc.
george-neagu, moderator
In ce stadiu procesual este procedura insolventei/falimentului?
Faliment
Trebuie discutat cu administratorul judiciar. Acele parti sociale fac parte din patrimoniul societatii aflate in faliment, sunt bunuri ale acesteia, care se pot valorifica la masa credala.
Ca orice activ al unei societati in faliment se valorifica la valoarea si in modalitatea aprobata de adunarea creditorilor.

In principiu ar trebui ca partile sociale sa fie evaluate de un evaluator autorizat, iar cesiunea catre asociatul societatii in faliment sa fie aprobata de adunarea creditorilor.

Impozitarea se face ca pentru veniturile din investitii.

Sper sa va fie de folos informatiile.