avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am castigat in instanta anularea amenzii pentru ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am castigat in instanta anularea amenzii pentru necompletarea PLF la intrarea in tara, dar NU si restituirea banilor. Ce e de facut ?

Am atacat si castigat in instanta amenda primita la intrarea in tara pentru necompletarea formularului PLF, dar NU si restituirea banilor. Ce e de facut ca sa imi pot recupera banii ?
DECIZIE:
Admite în parte plângerea contraventionala formulata de petentul *, în contradictoriu cu intimata *. Anuleaza procesul-verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor seria DSPJ nr. XXX/XXXX si exonereaza petentul de la plata amenzii în cuantum de 2.000 lei. Respinge capatul de cerere având ca obiect restituirea amenzii achitate, ca inadmisibil. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare, ce se va depune la Judecatoria XXXX. Pronuntata astazi, XXXX, prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin mijlocirea grefei instantei.
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 05:32, 11 Iunie 2022
@pascul Si niscai dobanzi/penalitati/etc?! Cineva a folosit cateva luni, un an, acei bani, nu i-a pus in sertar!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara! in urma unui proces civil, s-a dispus inlocuirea ... Pondoe Pondoe Buna seara! In urma unui proces civil, s-a dispus inlocuirea amenzilor contraventionale cu munca in folosul comunitatii (300 ore). Decizia mi-a fost ... (vezi toată discuția)
Buna seara va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns. am trimis ... LucianG10 LucianG10 Buna seara Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Am trimis o plangere contraventionala in legatura cu o amenda primita pt necompletarea PLF ului si am ... (vezi toată discuția)
formular lpf buna ziua azi am vazut decizia instantei in legatura cu contestarea ... saly30 saly30 buna ziua azi am vazut decizia instantei in legatura cu contestarea amenzii formularului LPF si nu inteleg foarte bine rezolutia atasez rezolutia mai jos cu ... (vezi toată discuția)