Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună dimineața! Vă rugăm să ne ajutați cu un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună dimineața! Vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns cu ...

Bună dimineața!

Vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns cu privire la următoarea situație :
- instituţia noastră a primit o Adresă de la Tribunal ca să depună Concluzii scrise.
Termenul va fi la data de 17.06.2022.
Contabilul șef a spus că potrivit art. 244 alin.2 din Codul de procedură civilă, instituţia noastră trebuie să depună Concluzii scrise cu cel puțin 5 zile înainte de termenul stabilit.

Dar Termenul de 5 zile a fost duminică, 12.06.2022.

Probleme :
- dacă Termenul de 5 zile a fost duminică, 12.06.2022, atunci Termenul se prelungește, iar instituţia noastră poate depune Concluziile scrise și astăzi, 14.06.2022 ?
- dacă instituţia noastră va depune Concluziile abia azi, este posibil ca instanţa de judecată să le respingă ?
- Care este ultima zi în care se pot depune Concluziile scrise ?
- Dacă instituţia noastră va depune după cele 5 zile, dar înainte de termenul de judecată, instanța de judecată le va lua în considerare ?

Buna ziua, depuneti pana la termenul de judecata si vor fi luate in considerare fara probleme.
Vă mulțumim foarte mult pentru răspuns !
Nu exista termen pentru concluziile scrise, ele putand fi depuse inclusiv in ziua termenului de judecata insa cu conditia sa ajunga inainte de pronuntare completului de judecata
Vă mulţumim foarte mult din tot sufletul pentru răspuns !