avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa las copilul la bunici …
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa las copilul la bunici …

Buna ziua !
Vreau sa plec la munca in străinătate iar copilul meu sa rămână cu bunica maternă, respectiv mama mea, nu dorește sa rămână cu tatăl sub nicio forma, copilul având vârsta de 10 ani, prefera sa stea la bunici unde a si crescut. Nu am fost căsătorită cu tatăl copilului, suntem despărțiți, avem custodia comuna dar nu as vrea sa creeze probleme mamei, ce as putea face pe cale legală sa informez ca va rămâne cu bunica?
Multumesc !
Ultima modificare: Marți, 14 Iunie 2022
A C A B, utilizator
Cel mai recent răspuns: A C A B , utilizator 16:23, 14 Iunie 2022
Trebuie formulata acțiune în instanta prin care sa delegați autoritatea parinteasca asupra copilului mamei dvs pentru perioada maxima de 1 an de zile.
Contactați un avocat și va îndruma acesta pas cu pas.
Ultima modificare: Marți, 14 Iunie 2022
Avocat Neagu Elena, Avocat

Ok, va Multumesc !
Avocat Neagu Elena a scris:

Trebuie formulata acțiune în instanta prin care sa delegați autoritatea parinteasca asupra copilului mamei dvs pentru perioada maxima de 1 an de zile.
Contactați un avocat și va îndruma acesta pas cu pas.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile mamei maary maary Buna seara.Am un copil sub 2 ani dintr.un concubinaj,ne.am despartit de curand nu f ok.El a fost d acord in prima faza ca bebele sa ramana la mine doar ca ... (vezi toată discuția)
Custodie tata copil din concubinaj Catalhea Catalhea Am si eu problema mai delicata.Prietenul meu are o fata de 12 ani,recunoscuta dar nu a fost casatorit cu mama fetitei. Mama ei a murit si era in custodia ... (vezi toată discuția)
Imi poate lua fostul sot copilul ? ralucarolly ralucarolly in urma divortului copilul in varsta de 5 ani a ramas la mine, el plateste pensie alimentara si are dreptul la legaruri personale cu minorul cu program ... (vezi toată discuția)