Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... - cheltuieli de judecată Bună dimineaţa ! Vă ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

- cheltuieli de judecată Bună dimineaţa ! Vă rugăm să ne ...

- cheltuieli de judecată

Bună dimineaţa !

Vă rugăm să ne ajutaţi cu un sfat cu privire la următoarea situaţie:
- este vorba despre cât trebuie să se plătească cheltuielile de judecată.
- iniţial s-a judecat un proces penal. În procesul penal inculpaţii au fost achitaţi, iar cheltuielile de judecată au rămas în sarcina statului.
Curtea de Apel - la penal - a admis apelul Parchetului si a institutiei vatamate si s-a spus ca cheltuielile judiciare din ambele instanţe rămân în sarcina statului.
Dar, latura civilă a fost lăsată în nelucrare, adică nu s-a judecat, adică instanţa penală nu s-a pronunţat şi asupra Cererii civile a părţii vătămate.

- Partea vătămată a depus o acţiune civilă, după primirea hotărârii penale. Dar ... a pierdut procesul civil ...

- Problema este: dacă acum, in ultimul proces civil, se adauga si cheltuielile din procesul penal ?

.... desi, Curtea de Apel - la penal - a admis apelul Parchetului si a institutiei vatamate si s-a spus ca cheltuielile judiciare din ambele instanţe rămân în sarcina statului.
oanaportar, utilizator
Cheltuielile de judecata vor fi cele din procesul civil.
Vă mulțumim foarte mult pentru răspuns!