Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,daca intre noi si vecin vrem sa facem un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,daca intre noi si vecin vrem sa facem un gard, acesta ...

Buna ziua,daca intre noi si vecin vrem sa facem un gard,acesta sa fie facut din plasa sudata,cu plasa cu grad de umbrire 90%,deci fara fundatie,care este distanta minima intre linia de hotar si punctul efectiv de construire al gardului? multumesc.
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.
Conf Art 613 cod cv
Pascal19, utilizator