Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... OUG 27/2022 energie electrică
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

OUG 27/2022 energie electrică

Buna ziua,

Ma puteti, va rog, lamuri in legatura cu Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 27/2022?

Fac parte din categoria clientilor casnici al caror consum de energie electrica depaseste 300kwh lunar. Nu cu mult dar depaseste.

Toate celelalte categorii de consumatori, persoane fizice sau juridice, beneficaza de o forma de plafonare a pretului. Ba mai mult, in cazul in care pretul specificat in contractul cu furnizorul este mai mic decat cel plafonat, se aplica pretul din contract.

Eu m-am trezit in situatia in care, dupa ce ca nu mi se aplica niciun fel de plafonare, pretul din contractul meu valid a fost efectiv anulat de catre aceasta OUG.

Poate o OUG sa anuleze prevederile unui contract intre parti?
Este discriminata aceasta categorie de consumatori?
Ce se poate face?

Multumesc
Nu mi se pare corect sa platesc mai mult kW...pentru ca am consumat 300kw pe medie anul trecut ...si pe aceea i-am platit... Pentru ca am fost corecti si nu am furat (gen prize netrecute prin contuar)...sunt premiata sa platesc mai mult...tot sa fii corect in Romania...
Ana Julea, utilizator
se va regla la 31 martie
Legea 206/2022 care modifica aceasta ordonanta 27/2022 se specifica: urmatoarul lucru:

La articolul 5, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu următorul cuprins:(4) În cazul în care prețul din contractul de furnizare în vigoare încheiat cu clienții finali prevăzuți la alin. (1) este mai mic decât prețul final rezultat prin aplicarea prezentei ordonanțe de urgență, se aplică prețul contractual.
Ana Julea, utilizator