Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Redactare procura succesiune cu partaj voluntar verbal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Redactare procura succesiune cu partaj voluntar verbal

Buna ziua. O intrebare mai speciala. Cum se poate redacta, intr-o procura de reprezentare la succesiune, cotele unui partaj voluntar verbal? Deoarece in toate modelele de procura, este intr-o forma sau alta mentionat..... ""va stabili masa succesorală""...""cum ii place""..'?..... Imputernicitul nu trebuie sa se tina de intelegerea facuta in partajul voluntar verbal? Sau se omite pur si simplu in procura ""va stabili masa succesorală""? Implica o procura de reprezentare si posibilitatea de ridicarea de numerar in numele unui Mandatar, dintr-un cont bancar din masa succesorala? Va multumesc.
sivi7, utilizator
Deci: cotele de mostenire nu le stabiliti dvs., le stabileste legea careia ii da ascultare notarul, emitand Certificatul de Mostenitor cu aceste cote legale.
Dvs. puteti stabili ce, cat si cum impartiti la partaj, ca e in cote sau in procente sau in bucati sau in ce vreti dvs.
Si nu exista notar care sa va spuna ca nu face procura pentru un partaj in care sa zicem dvs. ramaneti cu masina si o alta persoana cu casa si va datoreaza sulta in valoare de .... Va costa mai putin timp si nervi sa faceti o procura local si sa o apostilati apoi sa o traduceti si sa apostilati si traducerea sau, si mai bine, sa o traduca cine o primea in Ro si nu mai era nevoie de apostila pe traducere ci doar pe original. Credeti-ma ca am dezbatut niste zeci de succesiuni in baza unor asemenea procuri.
Cat priveste serviciile consulare, avem atatia cretini in functii pe-acolo, analfabeti functionali sau nu, ca nu m-as da pe mana lor.
Clar, cotele le stabileste legea.
Idea a fost de a face procura de reprezentare inclusiv fixarea partajului voluntar intr-un singur document, ca sa nu fie surprize, daca mandatarul ar fi imputernicit sa stabileasca si partajul.
Va cred cu experienta D-voastra facuta cu misiunile diplomatice. Asta este situatia. Alta nu avem.
Problema este, ca toti mostenitori sunt in stainatate. Si sa-i programezi pe toi impreuna este......, mai ales daca exista si animozitati.....
Si apoi sunt atatea acte de facut care dureaza saptamini....trebuie tot la cateva saptamini, sa rezlovi, sa ridici cate und document. Vad eu ce rezolv, sau ma pun pe avion si gata. Mail ales ca se apropie termenul de un an. Dar nici unul nu a facut pana acum o declaratie expresa de acceptare......dupa cum sunt informat.
Nu va recomand sa o faceți la un notar local pentru ca cel mai probabil nu va fi acceptata în România.
99% dintre notarii străini întocmesc procurile cu legalizare de semnătura (nu autentice), apostila și supralegalizaeea nu inlocuiesc cerința formei autentice, nu poate fi verificata la Registele Naționale Notariale și aveți șanse foarte mari sa dați niste sute de euro absolut degeaba.

sivi7 a scris:

Clar, cotele le stabileste legea.
Idea a fost de a face procura de reprezentare inclusiv fixarea partajului voluntar intr-un singur document, ca sa nu fie surprize, daca mandatarul ar fi imputernicit sa stabileasca si partajul.
Va cred cu experienta D-voastra facuta cu misiunile diplomatice. Asta este situatia. Alta nu avem.
Problema este, ca toti mostenitori sunt in stainatate. Si sa-i programezi pe toi impreuna este......, mai ales daca exista si animozitati.....
Si apoi sunt atatea acte de facut care dureaza saptamini....trebuie tot la cateva saptamini, sa rezlovi, sa ridici cate und document. Vad eu ce rezolv, sau ma pun pe avion si gata. Mail ales ca se apropie termenul de un an. Dar nici unul nu a facut pana acum o declaratie expresa de acceptare......dupa cum sunt informat.

De aceea, ideal ar fi ca atunci când faceți procura sa veniți cu lecția învățată.
Adică sa știți exact ce bunuri luați dvs la partaj, spre a fi consemnate în cuprinsul procurii.
Astfel, mandatarul va încheia și va semna actul de partaj, cum este specificat în procura de la dvs.

Da... De acea nici nu am avut intentia, sa fac o procura la notar local. Mai bine numai o procura numai cu partaj legal la o misiune diplomatica cu trecerea in RNNEOS.

Lectia este invatata, Eu stiu atat cotele legale, cat si cotele pentru partajul voluntar. Idea a fost de a face succesiunea cu partaj voluntar. Nu succesiune legala si ulterior contract de partaj voluntar.