Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Bună ziua am cumpărat un tel. nou din magazin l-am ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Bună ziua am cumpărat un tel. nou din magazin l-am dus de 3 ...

Bună ziua am cumpărat un tel. nou din magazin l-am dus de 3 ori în servis cum știe în contractul când l-am achiziționat. În contract scrie ca după 3 sevisuri dus la reparat sant obligați să-mi dea bani pe tel sau schimbarea cu un alt tel dar nu este obligatoriu sa accept oferta schimbări cu altul. Doresc sa știu unde trebuie sa ma adresez pt rezolvarea problemei. Magazinul refuza sa respecte contractul și îmi comunica ca îmi va da tot același telefon după venirea din servis.
Buna seara,
Dacă sunteți persoana fizica, adresati-va la CJPC (OPC). Daca sunteți persoana juridica, doar prin instanță.
Succes!
Și dacă sunteți persoana fizica, tot în instanță. Legal , protecția consumatorului poate pedepsi vânzătorul (amendă, suspendarea afacerii,...), dar nu-l poate obliga să vă ramburseze
adriandimitriu, utilizator