Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebare pentru Amânarea aplicării pedepsei.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebare pentru Amânarea aplicării pedepsei.

Bună ziua!
Am și eu o întrebare dacă se poate sa ma lămuriți.
ce presupune Amânarea aplicării pedepsei de 1 an de zile sub supraveghere pentru conducerea sub influenta alcoolului.
Întreb deoarece în anumite cazuri permisul de conducere se restituie iar în alte cazuri nu, deoarece în perioada aceea de supraveghere exista un punct în care spune, ca este interzis sa conducă mijloace de transport cu propulsie mecanica care necesita permis de conducere iar în alte cazuri de amânarea aplicare pedeapsa nu menționează acel punct.
Dacă puteți să-mi spuneți care este diferența v as fi recunoscător!

Mulțumesc
Da, dar este posibil ca instanta sa respingă acordul, cunosc practica de la instantele militare.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Prin admiterea acordului de recunoastere a vinovăției, se acorda în mod normal acea amânare a aplicarii pedepsei?
Sau după admiterea acordului pot fi acordate alte hotărâri?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Da, dar este posibil ca instanta sa respingă acordul, cunosc practica de la instantele militare.

Catalin2907, utilizator
Instanta poate pronunţa o soluţie de admitere sau respingere, doar cu privire la solutia stabilita in acord.
Sa înțeleg ca în acest acord se menționează direct soluția care o propune procurorul ulterior fiind acceptata sau nu de instanță.
Acesta soluție variînd în funcție de decizia procurorului.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Instanta poate pronunţa o soluţie de admitere sau respingere, doar cu privire la solutia stabilita in acord.

Da, ati inteles bine.