avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebare pentru Amânarea aplicării pedepsei.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebare pentru Amânarea aplicării pedepsei.

Bună ziua!
Am și eu o întrebare dacă se poate sa ma lămuriți.
ce presupune Amânarea aplicării pedepsei de 1 an de zile sub supraveghere pentru conducerea sub influenta alcoolului.
Întreb deoarece în anumite cazuri permisul de conducere se restituie iar în alte cazuri nu, deoarece în perioada aceea de supraveghere exista un punct în care spune, ca este interzis sa conducă mijloace de transport cu propulsie mecanica care necesita permis de conducere iar în alte cazuri de amânarea aplicare pedeapsa nu menționează acel punct.
Dacă puteți să-mi spuneți care este diferența v as fi recunoscător!

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Catalin2907 , utilizator 13:20, 27 Iunie 2022
Da, dar este posibil ca instanta sa respingă acordul, cunosc practica de la instantele militare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iunie 2022
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Prin admiterea acordului de recunoastere a vinovăției, se acorda în mod normal acea amânare a aplicarii pedepsei?
Sau după admiterea acordului pot fi acordate alte hotărâri?


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Da, dar este posibil ca instanta sa respingă acordul, cunosc practica de la instantele militare.

Ultima modificare: Luni, 27 Iunie 2022
Catalin2907, utilizator
Instanta poate pronunţa o soluţie de admitere sau respingere, doar cu privire la solutia stabilita in acord.
Sa înțeleg ca în acest acord se menționează direct soluția care o propune procurorul ulterior fiind acceptata sau nu de instanță.
Acesta soluție variînd în funcție de decizia procurorului.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Instanta poate pronunţa o soluţie de admitere sau respingere, doar cu privire la solutia stabilita in acord.

Da, ati inteles bine.

Alte discuții în legătură

Daca la un acord penal i sa făcut apel care sunt pașii mai departe IonelaB13 IonelaB13 In data de 24.04 s-a încheiat un acord pentru recunoașterea vinei de fals sub semnătura privata. În data de 11.06 în instanta a fost luat la cunoștință ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie 1.15 StefanPetruCornel StefanPetruCornel Buna ziua ! Ma numesc Stefan Petru-Cornel si dupa cum spune si titlul am incalcat legea conducand un autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice. In data de ... (vezi toată discuția)
Acord de vinovatie permis conducere Cristiancsl Cristiancsl Buna ziua ! In data de 25.05.2014 , ( de ziua mea ) , am fost oprit de catre un agent de circulatie pe cheiul Dambovitei , moment in care mi sa pus aparatul ... (vezi toată discuția)