Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un contract de vanzare cumparare, efectuat de tatal ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un contract de vanzare cumparare, efectuat de tatal meu in etate ...

Un contract de vanzare cumparare,efectuat de tatal meu in etate de 83 de ani ,fără a avea la dosar un certif.medico legal care sa ateste sanatatea sa mintala,poate sa fie anulat?Multumesc.
Buna ziua.
Da. Poate fi anulat.
Certificatul medico-legal este obligatoriu pentru persoanele trecute de 65 de ani.
Nu e adevărat.
Nu exista nicio dispoziție legala care sa prevada obligativitatea unui certificat medico legal după 65 ani.
Acest certificat poate fi solicitat de notar, numai dacă acesta are dubii cu privire la discernământul persoanei.
Indiferent de vârstă.
Dacă un client are 95 de ani și este perfect lucid, actul este legal.
Poate fi anulat doar daca dovediti ca nu avea discernamant, nu ca nu exista certificat la dosar, ca nu e obligatoriu
Exista o practica a notarilor de.a solicita certificat medico legal dar nu este obligatoriu..
Uitati-va la Constantin Balaceanu Stolnici. Are 98 ani.
Dacă mâine merge la notar, vi se pare ca ar avea nevoie de certificat medico legal?