avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un contract de vanzare cumparare, efectuat de tatal ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un contract de vanzare cumparare, efectuat de tatal meu in etate ...

Un contract de vanzare cumparare,efectuat de tatal meu in etate de 83 de ani ,fără a avea la dosar un certif.medico legal care sa ateste sanatatea sa mintala,poate sa fie anulat?Multumesc.
1 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua.
Da. Poate fi anulat.
Certificatul medico-legal este obligatoriu pentru persoanele trecute de 65 de ani.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e adevărat.
Nu exista nicio dispoziție legala care sa prevada obligativitatea unui certificat medico legal după 65 ani.
Acest certificat poate fi solicitat de notar, numai dacă acesta are dubii cu privire la discernământul persoanei.
Indiferent de vârstă.
Dacă un client are 95 de ani și este perfect lucid, actul este legal.
Poate fi anulat doar daca dovediti ca nu avea discernamant, nu ca nu exista certificat la dosar, ca nu e obligatoriu
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista o practica a notarilor de.a solicita certificat medico legal dar nu este obligatoriu..
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Uitati-va la Constantin Balaceanu Stolnici. Are 98 ani.
Dacă mâine merge la notar, vi se pare ca ar avea nevoie de certificat medico legal?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exista posibilitatea retractării unei declarații de neacceptare a succesiunii dată de fiică? dacă da, cui ar trebui să se adreseze? nyusziful nyusziful Buna ziua. Exista posibilitatea retractarii unei declaratii de neacceptare a succesiunii de catre fiica? Aceasta are 80 de ani, si a fost indusa in eroare cu ... (vezi toată discuția)
Pot ataca un contract de intretinere ? eu sunt nepoata! batranii ... Cristinail85 Cristinail85 Pot ataca un Contract de intretinere ? Eu sunt Nepoata! Batranii traiesc si Fata lor vrea Ea toata casa pe Numele Ei! vrea sa incheieun contract de ... (vezi toată discuția)
Lipsa act certificat medico-legal psihiatric mihaeladia mihaeladia Buna ziua, in urma decesului tatalui meu am aflat ca tot ce avea i-a lasat printr-un contract de intretinere si un testament nepotului lui (eu sunt unica ... (vezi toată discuția)