Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Pentru terenuri agricole vândute fără ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Pentru terenuri agricole vândute fără acte notariale, ...

Bună seara! Pentru terenuri agricole vândute fără acte notariale, fără cadastru, cei care le exploatează pot intra legal în posesia lor, după un număr de ani de când le lucrează, fără ca vânzătorul să fie obligat a face cadastrul? În cazul în care actualul proprietar decedează, neavând moștenitori, cum se poate rezolva problema pentru cumpărători?
In ce sens sunt "vandute"? Cu chitanta de mana, sunt doar lasate in folosinta si exploatare fara nici un fel de acte? Dati niste explicatii in plus.
Nu mai deschideti alte topicuri in legatura cu .... Sa aiba acesta o continuitate.
Ca sa puteti detine legal un drept de proprietate asupra terenurilor (posesia o aveti, inteleg, fiindca le exploatati), va trebui sa mergeti in instanta, in contradictoriu cu vanzatorii si in baza chitantei de mana sa solicitati pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act de vanzare. Apoi veti face cadastrul si veti intabula. Cadastrul, inainte, il poate face doar vanzatorull fiindca dvs. nu sunteti proprietar.
La fel se procedeaza si daca moare vanzatorul si nu are mostenitori insa va veti judeca cu statul. E destula bataie de cap.