Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu pot obtine certificatul calificat de mostenitor, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu pot obtine certificatul calificat de mostenitor, cum trebuie ...

Nu pot obtine certificatul calificat de mostenitor, cum trebuie sa procedez ?

vic010923 a scris:

Am inteles punctul d-voastra de vedere, nu vreau sa ma cert, mai am o ultima intrebare si anume, dau declaratia si obtin certificatul de calitate de mostenitor, dar dupa, in final, nu mai revin pentru certificatul de mostenitor, ce se intampla atunci ?

Nimic.
O sa aveți doar un certificat care va atesta calitatea de moștenitor. Însă nu e act de proprietate.
Ca sa deveniți proprietar pe bunuri va trebui sa obțineți un certificat de moștenitor.
Aveti un caz din experienta, in care, dupa cum se poate intampla, sa aibe datorii si acestea sa cada exclusiv in sarcina mostenitorului, in loc sa se deduca din masa succesorala, poate pasivele sunt mai mari decat activele.
Conform spuselor colegilor, mai sus, nu ar trebui sa fie nici o problema, asta am inteles, dar ma intereseaza daca aveti la cunostiinta un astfel de caz.
art. 1114 stabileşte că moştenitorii legali şi legatarii universali sau cu titlu universal răspund pentru datoriile şi sarcinile moştenirii numai cu bunurile din patrimonial succesoral, proporţional cu cota fiecăruia. Cu alte cuvinte, în cazul în care există doar datorii în patrimoniul succesoral, moştenitorul nu este obligat să plătească aceste datorii din sursele personale, întrucât moştenitorii răspund pentru datoriile defunctului doar cu bunurile din patrimoniul succesoral.

nu veti da un leu de la dvs.