Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum solicită instanța o întâmpinare de la pârât ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum solicită instanța o întâmpinare de la pârât in termen ...

Cum solicită instanța o întâmpinare de la pârât in termen de 25 zile cronologice ?
25 de zile calendaristice de la data la care paratului i-a fost comunicata actiunea reclamantului (data de pe stampila postei); se vor numara 25 de zile fara prima si ultima zi; adica, daca se primeste cu data postei 01.07, incepem sa numaram din 02.07, 26.07 este ziua nr.25, ultima zi e 27.07.
Instanta transmite prin posta o adresa in care pune in vedere obligatia formularii intampinarii in 25 de zile de la primire sub sanctiunea decaderii din dreptul de a propune probe si invoca exceptii, adresa insotita de actiunea formulata de reclamant si inscrisurile depuse in sustinerea ei.