Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Bună ziua! Vă expun situația mea: sunt in procesul ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Bună ziua! Vă expun situația mea: sunt in procesul construirii ...

Bună ziua! Vă expun situația mea: sunt in procesul construirii unui imobil familial, arhitectul sa ocupat de întocmirea documentației necesare precum și a autorizației de construire. Am demarat lucrările iar după turnarea fundației am fost sesizat de către vecin că încadrarea imobilului pe parcelă nu este conformă cu PUG/PUZ, imobilul având 1 m retragere față de gardul vecinului. M-am uitat prin documente și într-adevăr, PUG specifică o retragere de minim 2 m pe latura respectivă. Am contactat proiectantul iar acesta mi-a comunicat că pentru parcelă respectivă este un PUZ care reglementează retragerile și așezarea imobilului pe parcelă conform proiectului. Întrebarea mea este ce se întâmplă dacă vecinul merge mai departe în instanță? Cine este vinovat de această problemă, dacă se dovedește că vecinul are dreptate? Cine despăgubește pe cine? Ce obligații am eu? Se poate să am autorizația de construire anulată?
Vă mulțumesc!
daca am sti cine are dreptate, n-ar mai fi nevoie de instante. cereti o consultatie unui avocat specializat.