Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. În 2020 a fost declarat neconstitutionl, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. În 2020 a fost declarat neconstitutionl, art. 164 ...

Bună ziua. În 2020 a fost declarat neconstitutionl, art. 164 C.civ., in baza căruia am obținut de la insatata de judecata statutul de tutore pentru mama mea
... 86 ani cu demență mixtă. A aparut legea 164 în 2022 care schimba cerințele instsaurate de vechea lege. Fiind la sat nu am stiut de această schimbare, nimeni ( adistenta sociala locala ) nu m-a înștiințat. Aceasta lege nu are norme de aplicare? Voiam să descopăr singura ceea ce trebuie să fac, fără notar și comisionul lui. Mă puteți indruma, vă rog frumos, cum trebuie să abordez acum această situație. Mama nu poate ridica singura de pe pat.... și toate celelalte. Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Notarul va poate spune gratis.
Mergeti sa va lămuriți.

Nu cred ca va afectează CCR.
Doar la noua decizie se va aplica.
Va mutumesc foarte mult, Respect