avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 101
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 101

Buna ziua,
va rog frumos lamuriti-ma in urmatoarea speta:
prin declaratia 101 aferenta anului 2008 s-a declarat un impozit pe profit mai mare decat cel real, din cauza unei inregistrari eronate.
in 2009 am regularizat prin contul 117.
in vara 2009 am avut control de fond...dar inspectorii n-au sesizat aceste probleme si inregistrari.deci in RIF nu se face nici o referire la acestea.
Eu acum mai depun rectificativa la D 101 aferenta anului trecut?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: eveevelyna , utilizator 12:38, 22 Ianuarie 2010
ba da, am afectat profitul anului 2008. Tocmai de aceea trebuie sa depun D101 rectificativa. Cei de la finante cand au fost in control nu au observat nimic din toate astea.......deci nu mi-au impus sa fac rectificativa.
eveevelyna a scris:

ba da, am afectat profitul anului 2008. Tocmai de aceea trebuie sa depun D101 rectificativa. Cei de la finante cand au fost in control nu au observat nimic din toate astea.......deci nu mi-au impus sa fac rectificativa.

NU ai ce sa rectifici. Profitul anului 2008 se reflecta in rezultatul financiar al anului 2008 prin contul 121- sold creditor. Ori tu nu mai ai cum sa operezi in acest cont si singura zici ca ai contabilizat pe rezultatul reportat (ct 117) din 2009, deci ai afectat deja rezultatul reportat. Declaratia 101 trebuie sa se potriveasca cu bilantul pe care l-ai depus deja.
Sau tu te referi la D 101 pentru 2009?
Rectificarea nu este posibila pentru perioade fiscale care au fost supuse inspectiei fiscale sau pentru care este in curs de derulare o inspectie fiscala.
acest text ma interesa dar nu mai stiam prin ce ordonanta l-am citit
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare impozit pe profit 2008? magda2009 magda2009 Buna ziua tuturor! Am o situatie care probabil este intalnita la multe societati comercile in urmatorul sens: in lunile ianuarie si februarie 2009 am ... (vezi toată discuția)
Facturi pe 2009 inreg in 2010 cactusul cactusul Exercitiu financiar 2009 inchis. In luna feb 2010 am primit facturi de energie electrica, data facturii 30.12.2009 si plata facturii in feb 2010. Cum le ... (vezi toată discuția)
Stornare impozit profit an precedent georgiapopa georgiapopa Buna ziua, se poate storna o inregistrare eronata 691=441 pt anul trecut? Cum se poate face, ce inregistrari contabile? Multumesc pt ajutor. (vezi toată discuția)