Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salarial/aplicare spor ore sarbatoare legala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salarial/aplicare spor ore sarbatoare legala

Calcul salarial aplicare spor ore sarbatoare legala.
Va rog sa ma ajutati cu un feedback pe urmatoarea speta:
Orele sarbatoare legala nu s-au recuperat in 30 zile si atunci in luna urmatoare intra la plata cu alocarea sporului de 100%. Va rog sa imi spuneti daca urmatorul calcul este corect:
Salariu incadrare: 2600 lei
Ore standard in luna conform norma: 160
Ore lucrate: 168 din care 8 ore sunt ore sarb. legala
Salariu orar: 2600/160=16.25 lei
Spor ore sarb. legala: 16.25x100%x8 ore= 130 lei
Valoare spor aplicat la salariu: 130 leix2 = 260 lei
Total venit brut: 2600 lei+ 260 lei=2860 lei

Cu alte cuvinte daca lucrez in zi de sarbatoare legala sunt platit dublu? sau pentru orele efectiv lucrate in zi de sarbatoare legala se aplica spor simplu de 100% si in plus pentru orele rezultate peste norma se aplica spor de ore suplimentare?

Buna dimineata,
Oare ma puteti ajuta cu un raspuns?

Multumesc!