Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Taxe catre fisc in cazul transferului bancar intre rude
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Taxe catre fisc in cazul transferului bancar intre rude

Buna ziua,

Aceasta intrebare vine in urma stirilor cu privire la faptul ca fiscul va urmari in perioada urmatoare toate activitatile care nu sunt corecte.
Sincer nu stiu daca pentru cele de mai jos trebuia ca eu si fratele meu sa platim taxe. Ma puteti ajuta cu un raspuns?

Tatal meu a vandut o garsoniera pentru care a primit 40,000 EUR, suma transferata in contul sau.
Tatal meu i-a transferat intreaga suma de 40,000 EUR in contul fratelui meu pentru ca acesta sa cumpere o casa.
Fratele meu fiindu-mi dator cu 20,000 EUR mi-a transferat lunar aproximativ 3000 lei in ultimiii doi ani. Inca nu a terminat de returnat suma respectiva.

Imi puteti spune daca eu sau fratele meu trebuia sa platim catre stat taxe pentru aceste venituri si daca da, cat?

Va multumesc anticipat.

Bogdan
In opinia mea nu trebuie pt ca e un imprumut pe care fratele dvs il restituie esalonat . Nu sunt venituri impozabile imprumuturile.
Este logic insa voiam sa fiu sigur.
Va multumesc!