avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Taxe catre fisc in cazul transferului bancar intre rude
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Taxe catre fisc in cazul transferului bancar intre rude

Buna ziua,

Aceasta intrebare vine in urma stirilor cu privire la faptul ca fiscul va urmari in perioada urmatoare toate activitatile care nu sunt corecte.
Sincer nu stiu daca pentru cele de mai jos trebuia ca eu si fratele meu sa platim taxe. Ma puteti ajuta cu un raspuns?

Tatal meu a vandut o garsoniera pentru care a primit 40,000 EUR, suma transferata in contul sau.
Tatal meu i-a transferat intreaga suma de 40,000 EUR in contul fratelui meu pentru ca acesta sa cumpere o casa.
Fratele meu fiindu-mi dator cu 20,000 EUR mi-a transferat lunar aproximativ 3000 lei in ultimiii doi ani. Inca nu a terminat de returnat suma respectiva.

Imi puteti spune daca eu sau fratele meu trebuia sa platim catre stat taxe pentru aceste venituri si daca da, cat?

Va multumesc anticipat.

Bogdan
Cel mai recent răspuns: bogdanvisan , utilizator 10:14, 20 Iulie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In opinia mea nu trebuie pt ca e un imprumut pe care fratele dvs il restituie esalonat . Nu sunt venituri impozabile imprumuturile.
Este logic insa voiam sa fiu sigur.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sa cumpere mama mea o garsoniera pe numele meu? vioricaw vioricaw Cum sa cumpare mama mea o garsoniera pe numele meu? Suntem doua surori, eu am 20 de ani si cealalta sora a mea este in conflict cu toata lumea, inclusiv cu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua - clarificări succesiune Marya2019 Marya2019 Buna ziua, Vā rog sā mă lămuriţi in situaţia de mai jos: In urma cu vreo 8 ani i-am dat mamei bani cu care a cumparat un apartament pe numele ei. Dupa ... (vezi toată discuția)
4551 sold debitor 2013 craiugm craiugm Am rugamintea de a ma ajuta cu urmatoarea problema. In anul 2013 administratorul a transferat banii din firma catre contul personal in valoare de ... (vezi toată discuția)