avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Buna ziua, in anul 2020 s-a facut repozitionarea ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Buna ziua, in anul 2020 s-a facut repozitionarea proprietatii ...

Buna ziua, in anul 2020 s-a facut repozitionarea proprietatii noastre cu nr. cadastral 50196/2004 fara stirea si acordul nostru, din propria initiativa a topografului, cand facea masurarea terenului invecinat, astfel marind suprafata terenului nostru cu 4 m2. N-am primit nici un act, nu am fost instiintati.
Acum in luna iunie 2022 am aflat toate acestea cand am primit o citatie judecatoreasca prin care vecinul, proprietarul terenului invecinat cere punerea terenului in pozitia anterioara si cedarea a 4 m2 . Astfel noi ar trebuii sa punem gardul mai sus cu 20 cm.
De precizat este faptul ca proprietarul are 50 m2 in plus, dar au facut astfel hartiile ca diferenta aceasta sa nu fie vizibila, Nu am fost prezent nici atunci cand topograful lucra, masura terenul invecinat. Intrebarea noastra este: topograful avea voie sa modifice orice fara stirea si acordul nostru? S-a incalcat dreptul la proprietate? Ce-am putea face? Multumesc. Cu stima Edit Sandor.

Alte discuții în legătură

Modificare carte funciara fara acordul meu erhabe erhabe Buna ziua Am cumparat o casa in afara Bucurestiului si am avut probleme legate de teren cu o batrana din vecinatate.Am contactat un expert cadastral pentru ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! in anul 2016, luna aprilie, am inceput demersurile ... mihaiion1947 mihaiion1947 Buna ziua! In anul 2016, luna aprilie, am inceput demersurile pentru achizitionarea unui imobil. Intrucat nu era finalizat pr. verbal de receptie a cladirii, ... (vezi toată discuția)
Vecinul si-a construit gardul pe terenul meu DANIEL2568 DANIEL2568 In luna martie 2016,am cumpărat o casa cu terenul (construit + gradina) ce măsoară ca suprafața 1000 m2. In momentul cumpărării, fosta ... (vezi toată discuția)