Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Va rog sa imi spuneti daca sotia tatalui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Va rog sa imi spuneti daca sotia tatalui meu (decedat) ...

Bună ziua! Va rog sa imi spuneti daca sotia tatalui meu (decedat) are cota parte la bunurile tatalui meu, pe care le a dobandit inainte de casatoria cu ea.
Care sunt demersurile legale care le pot face pentru a afla conturile sotiei tatalui meu, pentru ca aceasta nu vrea sa le declare la notar pentru succesiune. Va mulțumesc anticipat!
Da, are dreptul la 1/4.
Informații despre conturile soției, nu aveți cum sa obțineți, fiind confidențiale. Conturile sunt ale sale. Înțeleg ca trăiește. De ce ar trebui aduse la masa succesorala?
raluk0207, utilizator
Pai conturile sotiei nu sunt bunuri comune cu tatal meu?
~ Conținut șters la cerere ~

Bordeiu Paul Marius a scris:

Pai conturile sotiei nu sunt bunuri comune cu tatal meu?

Nu.
Buna ziua! Sunteti sigura de răspuns? Este vorba de bani adunati in timpul casatoriei cu tatal meu, nu provin din mosteniri proprii ale sotiei tatalui. Este posibil ca tatal meu sa fi fost doar imputernicit la cont. Va mulțumesc pentru sprijin!