Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Am divorțat la notar si fetita este la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Am divorțat la notar si fetita este la mine iar ...

Bună ziua! Am divorțat la notar si fetita este la mine iar alocația este pe numele fostului soț. Ce pot face sa o mut pe numele meu. De fostul nu mai stiu nimic este prin strainatate nu am niciun contact cu el. O pot muta fără aprobarea lui? Multumesc
Dacă ați divorțat recent la notar înseamnă că ați luat legătura cu soțul dvs ca să îl informati sa fie prezent atat la depunerea actelor cât și după cele 30 de zile timp de gândire.
Il puteți notifica pe email sau pe ultimul nr de telefon sa solicite schimbarea titularului alocației.
Daca nu reusiti, incercați sa mergeți cu convenția notariala de divort si planul parental la instituțiile statului ca sa solicitati schimbarea titularului alocației.
Dacă nu vi se permite fără acordul tatălui atunci trebuie sa il acționați în instanta pentru a suplini acordul sau.
Contactați un avocat dacă întâmpinați probleme.
Avocat Neagu Elena, Avocat