Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala pv - Politia Rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala pv - Politia Rutiera

Buna ziua,

Un prieten a promovat o plangere contraventionala impotriva unui proces verbal de constatare a contraventiei întocmit de către IPJ – Serviciul Rutier. In baza certificatului de grefa s-a prezentat la Serviciul Rutier pentru ridicarea permisului de conducere, dar a fost refuzat deoarece a spus ca trebuia sa depuna plangerea la Judecatoria în a cărei circumscripţie a fost săvârşită contravenţia, iar el a depus la judecătoria în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul.
Ulterior, a depus din nou plangerea la Judecatoria în a cărei circumscripţie a fost săvârşită contravenţia pt a putea solicita restituirea permisului.
In acest caz, ce ne recomandati? Trebuie sa retraga prima plangere de la Judecatoria în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul.?

Va multumim.
Costy S, Alte profesii
Căutați pe portalul justiției "cerere de renunțare la judecată".