avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Aveam un frate care care a decedat in 2017 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Aveam un frate care care a decedat in 2017 si a lasat ...

Buna ziua .Aveam un fratecare care a decedat in 2017 si a lasat o datorie la impozitut pe casa si teren de peste 5.000 lei pt eliberarea anexei 24 de la primarie pt dezbaterea mosteniri tal meu este obligat de primarie sa achite suma Din punct de vedere legale este normale??
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 16:50, 6 August 2022
Da.
Pasivul succesorala (datoriile mostenirii) se suporta de moștenitori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata datoriilor celui decedat lami lami Pe scurt : M-am despartit de sotul meu in 2002 dar in 2013 cu hotarare de divort , eu revenind la numele purtat anterior . Avem un baiat de 28 ani . Baiatul a ... (vezi toată discuția)
Moștenire apartament Adi20000 Adi20000 Dacă se poate un ajutor cu privire la următoarea problema. O bunica are un apartament. Are doi copii. Fata si băiat. Băiatul a decedat. Fata traieste. ... (vezi toată discuția)
Succesiune eX3nna1 eX3nna1 Buna ziua! Am dori sa deschidem o succesiune, insa suntem in situatia urmatoare: -decedatii (sot si sotie) au avut trei copii, unul dintre ei a murit, dar ... (vezi toată discuția)